Chirurgia stomatologiczna

Przed usunięciem zęba dokładnie sprawdzamy stan zdrowia i uzębienia, a w razie potrzeby wykonujemy odpowiednie badania rentgenowskie.

Prześwietlenia umożliwiają uwidocznienie długości, kształtu i położenia zęba oraz otaczającej kości. Na podstawie tych informacji możemy ocenić stopień trudności zabiegu i podjąć decyzję o ewentualnym skierowaniu pacjenta do specjalisty – chirurga szczękowego.

Przed usunięciem zęba jego okolica jest znieczulana za pomocą miejscowego środka znieczulającego, który powoduje “odrętwienie” jamy ustnej w miejscu ekstrakcji. W przypadku prostej ekstrakcji, po znieczuleniu okolicy zęba jest on luzowany za pomocą narzędzia zwanego elewatorem, a następnie usuwany za pomocą kleszczy ekstrakcyjnych.

Po ekstrakcji należy oczekiwać pewnych dolegliwości bólowych i dyskomfortu. W niektórych przypadkach zaleca się lek przeciwbólowy. Ulgę może przynieść przykładanie do twarzy woreczka z lodem na czas do 15 minut. Korzystne jest także picie przez słomkę, ograniczanie dużych wysiłków i unikanie gorących płynów. W normalnych okolicznościach dyskomfort powinien zmniejszyć się w ciągu trzech dni do dwóch tygodni. W przypadku przedłużającego się lub znacznie nasilonego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy niezwłocznie się z nami skontaktować.