Paradontoza to choroba, z którą wiek XX nie poradził sobie do końca.
Jednym z pierwszych zauważalnych przez pacjenta objawów tej choroby jest rozchwianie zęba lub większej grupy zębów. Jednak jest ono często lekceważone. Pacjenci zazwyczaj przychodzą do lekarza kiedy choroba przyzębia jest już znacznie zaawansowana. Leczenie jest wtedy bardzo utrudnione.
W pierwszym etapie leczenia następuje ocena stanu zaawansowania procesu chorobowego. Choroba przyzębia może dotyczyć zarówno dziąseł, jak również całej grupy struktur utrzymujących ząb w kości.
Najczęściej w przypadkach choroby przyzębia mamy do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł i od tego zaczynamy leczenie. Odpowiednie leki i usunięcie kamienia nazębnego zmniejszą bądź też zlikwidują fazę ostrą procesu zapalanego. Pozostaną jednak rozchwiane zęby z dużymi zanikami tkanek przyzębia. Na tym etapie bardzo ważną sprawą jest stabilizacja zębów. Wykonuje się ją za pomocą specjalnych szyn, koron lub mostów tymczasowych. Jednak bardzo często, w przypadkach zaawansowanych, sama kuracja farmakologiczna i wzmocnienie zębów szyną czy koronami są niewystarczające.
Wtedy wykonujemy zabiegi z zakresu Sterowanej Regeneracji Tkanek. Są to wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne z użyciem specjalnych materiałów pobudzających zanikłe tkanki przyzębia do regeneracji. W ten sposób możemy w znacznym stopniu przywrócić funkcję i estetykę zanikłych dziąseł i zniszczonych zębów.